Kurtköy Ersoy Hastanesi :

0530 065 78 48

Sultanbeyli Ersoy Hastanesi :

0533 460 04 82

Maltepe Ersoy Hastanesi :

0530 155 90 03

Çağımızın hastalığı, OBEZİTE !

Obezite, günümüzde görülme sıklığı artan ve dikkat edilmesi gereken hastalıkların başında yer alıyor. Obezite; pozitif enerji alımına bağlı olarak vücutta fazla yağ birikmesidir. Türkiye’de obezite görülme sıklığı ise erkeklerde %20.5, kadınlarda %41.0 ve toplamda %30.5’dur.

Obeziteye yol açan etkenler arasında; düzensiz ve dengesiz beslenmek, fast-food tarzı yiyecekler tüketmek, uzun açlık sonrası kontrolsüz yemek yemek, karbonhidrat içerikli yiyecekleri ve şekerli içecekleri çok tüketmek gibi yapılan beslenme hataları, hareketsiz yaşam, eğitim düzeyi, sosyo- kültürel etmenler, psikolojik problemler ve kullanılan bazı ilaçlar vb. nedenler bulunmaktadır.

Dünya Sağlık Örgütü’nün obezite sınıflandırması esas alınarak obeziteyi belirlemek için yaygın olarak Beden Kütle İndeksi (BKİ) kullanılmaktadır. BKİ, bireyin vücut ağırlığının (kg), boy uzunluğunun (m cinsinden) karesine (BKI=kg/m2) bölünmesiyle elde edilen bir değerdir.

Vücut kütle indeksi sonuçları;

• 18.5-24.5 arası sağlıklı birey,

• 25-30 arası kilolu,

• 30-40 arası obez birey,

• 40-50 arası morbit (ölümcül) obezite

• 50 ve üzeri süper morbit obezite olarak değerlendirilmektedir.

Yetişkin erkeklerde vücut ağırlığının % 15-18’i, kadınlarda ise % 20-25’ini yağ dokusu oluşturmaktadır. Bu oranın erkeklerde % 25, kadınlarda ise % 30’un üstüne çıkması obeziteyi oluşturmaktadır. Yağ dağılımına göre; elma tipi (android), armut tipi (jinoid) olmak üzere 2 kategoriye ayrılmaktadır.

1-Android Tip(Elma Tipi) Abdominal Obezite

Yağ, abdominal bölgede yoğunlaşmıştır. Daha çok erkeklerde görülür. Bu tip şişmanlıkta yağ dokusu armut tipi şişmanlığa göre hayati organların yağlanmasına sebep olmaktadır. Bu nedenle elma tipi şişmanlık armut tipi şişmanlığa göre daha tehlikelidir.

2-Jinoid Tip (Armut Tipi) Visseral Obezite

Yağ, kalça ve basenlerde yoğunlaşmıştır. Vücut tipinin değerlendirilmesinde, bel çevresi ve kalça çevresi ölçümleri kullanılır. Bel ve kalça oranına bakmak gerekir.

Bel çevresinin kadınlarda 88 cm, erkeklerde 102 cm üzerinde olması obeziteyle ilişkili hastalıklar açısından risk faktörüdür.

Bel/ kalça oranının erkeklerde 0.95, kadınlarda 0.8’in üstünde olması artmış risk demektir.

Obezitenin yol açtığı sağlık sorunları olarak ;

• İnsülin direnci – Hiperinsülinemi

• Tip 2 Diabetes Mellitus (Şeker Hastalığı)

• Hipertansiyon

• Koroner arter hastalığı

• Hiperlipidemi

• Hipertrigliseridemi

• Metabolik sendrom

• Safra kesesi hastalıkları

• Bazı kanser türleri (kadınlarda safra kesesi, endometriyum, yumurtalık ve meme kanserleri, erkeklerde ise kolon ve prostat kanserleri ) sayılabilmektedir.

Obezitenin tedavisinde diyet, fiziksel aktivite, ilaç tedavisi, davranış tedavisi ve cerrahi yöntemler uygulanmaktadır. Diyet tedavisinde diyet kişiye özel ve uygulanabilir olmalıdır. İdeal verilmesi gereken kilo haftada 0.5- 1 kg arasındadır. Bu kiloların birden alınmadığı ve kısa sürede verilmesinin sağlıklı olmadığı unutulmamalıdır.

Fazla kilolarınızdan kurtulmak için size 5 altın önerim var :

1- Öğünlerinizi ölçülü ve sık sık yiyin. Midenizi uzun süre boş bırakmak hem metabolizma hızınızın yavaşlamasına hem de vücutta besinlerin depo edilmesine neden olmaktadır.

2- Yaz, kış demeden bol bol su için. Günlük 8-10 bardak su tüketmeyi ihmal etmeyin.

3- Lifli gıdalar tüketin. Tam buğday ürünleri, sebze ve meyveler, kurubaklagiller gibi lifli besinler midede uzun süre kalarak tokluk hissi sağlamaktadır.

4- Düzenli uyku uyuyun. Çünkü yorgun bir vücut, normal günde yakılan enerjiyi yakamaz ve metabolizma yavaşlar. Yetersiz uyku şeker isteğini arttıracağı gibi iradenizi de azaltacaktır.

5- Hareketli bir yaşama geçin. Günlük rutin hareketlerinizi spor yerine saymayıp haftanın 3 günü birer saatlik yürüyüşlere çıkın. Düzenli yapacağınız egzersizler sayesinde hem metabolizma hızınız artacak hem de diyet yolculuğunuzun sonunda istediğiniz gibi bir vücuda sahip olacaksınız.

Sonuç olarak , obezite sağlığınızı tehdit eden bir hastalık ve bunun farkına varıp kararlı ve sabırlı olmanız gerekmektedir. Tedavi sürecinde uzmanlardan yardım almayı unutmayınız.

Yorum Gönder

(0 Yorum)

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir