Kurtköy Ersoy Hastanesi :

0530 065 78 48

Sultanbeyli Ersoy Hastanesi :

0533 460 04 82

Maltepe Ersoy Hastanesi :

0530 155 90 03

Bebeklerin büyüme ve gelişmelerini sağlayan en uygun besin anne sütüdür. İçeriği sabit olmayıp çocuğun yaşına, fizyolojik durumuna uygun bir değişim gösterir. Dolayısıyla her annenin sütü kendi bebeği için en ideal olanıdır. Bu özelliklerinden dolayı da hiçbir mama anne sütünün yerini tutamaz. ‘Sağlıklı bir bebek sahibi olmak için bebeğinizi mutlaka emziriniz’

0-6 Ay Beslenmesi

Anne sütü verilmesinde herhangi bir engel yoksa ilk 6 ay sadece anne sütü verilmelidir. Anne sütü ilk 6 ay tek başına yeterli bir besindir ve diğer gerekli besinleri de alması şartıyla 1-2 yıl devam ettirilebilir. Yeni doğan bebeğin ilk sütü (ağız-kolostrum) alması çok önemlidir, ana rahminden korumasız olarak çıkan bebeğin onu mikroplara karşı koruyacak , enfeksiyon riskini azaltacak doğumdan hemen sonraki 5 günde salgılanan koyu kıvamdai koyu limon sarısı renginde sütü(kolostrum) alması çok önemlidir.

İlk sütü alan bebek zaman planlaması yapılarak en kısa 5 dk, en uzu 30 dk olacak şekilde sık sık beslenmesi gerekir. Bu dönemde anne sütünü etkileyen en önemli şey bebeğin emmesidir.

 

Anne Sütünün Önemi

 • Anne sütü bebeklerin normal büyümesi ve gelişimini sağlayacak en ideal yapıdadır. Hiçbir yiyecek ve içecek anne sütünün yerini alamaz.
 • Anne sütü temizdir ve bebek için en uygun sıcaklıktadır.
 • Anne sütünün sindirimi daha kolaydır. Çok zengin gıda içeriğine rağmen, bebeklerin hassas sindirim sistemlerine uygunluk gösterir.
 • Anne sütü hastalıklardan koruyucudur. Anne sütü ile beslenen bebeklerde alerjik hastalıklar, solunum yolu hastalıkları daha az görülür.
 • Anne sütü bağışıklığı güçlendirir.
 • Anne sütü ile beslenen bebeklerde şeker hastalığı, astım, obezite, koroner kalp hastalıkları gibi kronik hastalıkların oluşma riskinin daha az olduğu görülmüştür.
 • Anne sütü ile beslenme bebeğin ruhsal, bedensel ve zekâ gelişimine yardımcı olur.
 • Emzirme bebeğin diş ve çene sağlığı ve refleksleri için yararlıdır.
 • Anne sütü alan bebeklerde barsak hastalıkları ve kulak enfeksiyonları riski daha az olur.
 • Anne sütü ekonomiktir.
 • Anne sütü bebek için doğal bir sakinleştiricidir.
 • İlk 6 ay içerisinde bebeklere anne sütü dışında su dâhil hiçbir ek gıda verilmesine gerek yoktur. (doktorunuz önermedikçe)
 • Anne sütü tüm organ ve sistemlerin büyümesini düzenleyen büyüme faktörü içerir.
 • Emme işlemi çocuğun psiko-sosyal gelişimine katkıda bulunmakta, anne ile bebek arasındaki ruhsal iletişime ve bebeğin duygusal gereksinimlerin karşılanmasına yardımcı olur.

İlk 6 ay sadece anne sütü ile bebeğinizi beslediğiniz ve artık doktorunuz ek besinlere geçebilirsiniz dediğinde 6. Aydan sonra yavaş yavaş, bebeğin sindirimini gözleyerek, ona uygun besinlere başlanabilir. Anne sütü bu besinlere ek devam edecektir. Anne sütü alamayan bebekler için devam maması verilmeye başlanacaktır. Unutmalıyız ki ilk 1 yaşta temel besin, anne sütü veya devam mamasıdır. Yanında verdiğiniz besinler artık bebeği yemeye hazırlamak ve alıştırmak içindir.

6-12 ay Arası Beslenme

Ilk 6 ay anne sütünün önemini konuştuk, bebeğinizin 6. Aydan sonra enerji gereksiniminin artmasıyla birlikte anne sütüne ek olarak, besinler alması gerekmektedir. Ek besinlerdeki besin tercihlerimiz, yapılma yöntemleri, miktarları ve geçiş sıralamalarına bir bakalım

Ek besine geçiş

1. Hafta: pirinç unu muhallebisi

Ilk ek besinimiz alerji yapma olasılığı en düşük olmasondan dolayı pirinç unu muhallebesidir.

1 tatlı kaşığı pirinç ununa 100 ml su azar azar eklenir ve ocakta ısıtılır.bu sırada karıştırılarak, topaklanmamasına dikkat edilir.soğuduktan sonra eğer mama ile yapılacaksa 3 ölçek toz mama eklenir.eğer anne sütü ile yapılacaksa yine 1 tatlı kaşığı pirinç ununa 50 ml su eklenir. Geri kalan 50 ml kısmına ise anne sütü eklenerek koyu kıvamın açılması sağlanır. Her iki yapım aşamasında ŞEKER kullanılmamalıdır.

2. Hafta:sebze püre

1. Gün:1 tatlı kaşığı pirinç, 2 halka havuç, 1 halka patates(yağ,tuz yok), çok az su.

2. Gün:patates ve havuca ek olarak 1 tatlı kaşığı zeytinyağı

3. 1 halka kabak, fasülye veya maydanoz

4. 1 yemek kaşığı kıyma

5. Yoğurt

3. Hafta :kahvaltı

¼ yumurta sarısı(diğer günler arttırılır.)

1 tatlı kaşığı tuzu alınmış peynir

1 dilim ekmek

1 tatlı kaşığı pekmez

4. Hafta:meyve püre

1 meyve ile yapılır

** Her gün 1 er ek besin verilir, küçük miktarlarda verilir, zamanla arttırıllır.

**7. Ayın sonunda bütün öğünlerin bulunduğu tam beslenmeye geçilir.

8. aydan sonra sonra erişkin tipi beslenme dönemi: (8.-10. aydan sonra) başlar ve bebek artık sofradaki besinlerin çoğunu yiyebilir. Sekizinci - onuncu aydan itibaren ufak parçalara bölünmüş sofra yemeklerini boğulmadan yutabilir. Bu dönemde bebekler oturmaya başlar. Oturabilmeleri kabaca katı gıdalara geçmek için zamanın geldiğini gösterir. Kaşığın ve yemek kaplarının ne işe yaradığını fark ederler. Katı gıdaları renk ve tatlarına göre ayırt edebilmeyi, yutabilmeyi ve çiğnemeyi başarırlar. Sindirim sistemi ve böbrekleri çeşitli besinleri sindirebilecek ve atıkları vücuttan uzaklaştırabilecek olgunluğa ulaşmış demektir.

1 yaşına kadar bebeğinize bu besinleri verirken dikkatli olun!

Az pişmiş yumurta

Pastörize edilmeyen sütten yapılmış peynir

Inek sütü

Bal

Fındık, badem, fıstık, ceviz (soluk borusuna kaçma riski)

Hazır çorba ve hazır besşnler

Şeker ve şeker eklenmiş besinler

Tuz

Kızarmış patates, cips

Kahve, çay, kola, gazlı içecekler.

Son olarak her çocuğun farklı olduğunu, buradaki beslenme önerilerinin ortalama bir çocuğa göre hazırlandığını unutmayın. Çocuğunuza özel beslenme düzenini uzmanınızdan mutlaka isteyin.