Kurtköy Ersoy Hastanesi :

0530 065 78 48

Sultanbeyli Ersoy Hastanesi :

0533 460 04 82

Maltepe Ersoy Hastanesi :

0530 155 90 03

Yeterli, dengeli ve sağlıklı beslenme kişinin sağlıklı bir şekilde büyümesini, gelişmesini, yaşam kalitesini yükseltmesini, hastalıklardan korunmasını sağlar. Beslenme planı hazırlanırken; kişinin yaşı, cinsiyeti, aktivite durumu, sağlık durumu alması gereken besin öğeleri miktarını etkilediğinden dolayı beslenme programı bireye göre hazırlanmalı ve uygulanmalıdır. 

Beslenme Programını Hazırlarken dikkat edilmesi gerekenler;

 

1. Bireyin yaşı beslenme programı oluşturulurken çok önemlidir. Çünkü gençlik yıllarında kişinin metabolizma hızı yüksek olduğu gibi genç insanın aktivite düzeyi de yüksek olur. Yaş ilerledikçe metabolizma hızı yavaşlamaya başlar ve hareket miktarı azalır.

2. Bireyin beslenme programı aktivite durumu göz önünde bulundurularak hazırlanır. Hareketli bir yapısının olup olmadığı, aktif bir iş yaşamının olup olmadığı, düzenli spor yapıp yapmadığı, yaptığı sporun türü ve haftalık saati beslenme programının hazırlanmasında en önemli etkendir.

3. Bireyin beslenmesi kişinin içinde bulunduğu sağlık durumuna ve kullandığı ilaçlara göre hazırlanır. Bireyin daha önce geçirdiği hastalıklar ve varsa şu andaki hastalığı varsa bunların hepsi göz önüne alınarak hazırlanır.

4. Bireyin fizyolojik özellikleri; boy, fazla kilo miktarı, şişmanlık öyküsü göz önüne alınarak beslenme planı hazırlanır.

5. Beslenme bireyin o anda içerisinde bulunduğu özel durumu örneğin; bebek, çocuk, yaşlı, gebe, emzikli ve özel çalışma şartları göz önüne alınarak hazırlanır.

6. Kişinin alerjisi olduğu yiyecekler, sevmediği yiyecekler, tüketmediği yiyecekler (vejetaryen) dikkate alınarak beslenme programı hazırlanır.

7-kadınlar için özellikle regl döngüsü, kaç doğum yaptığı gibi etmenler metabolizma hızını etkiler. Beslenme programı bu etmenler göz önüne alınarak hazırlanır.

Size özel beslnme planınıza ulaştıktan sonra mativasyonunuzu yüksek tutup başarılı olmak için şu adımları izleyebilirsiniz;

Diyetisyeninizin kontrolünde düzenli olarak tartılın (asla her gün tartılmayın)

Yediklerinizin farkında olun ve yediklerinizi not alın = beslenme günlüğü tutun

Aktif olun

Adımölçer alın

Alış-veriş listenizi programınıza göre belirleyin

Buzdolabi detoksu yapın

Ailenizden veya arkadaşlarınızdan destek alın, bu sayede diyetiniz alışkanlığınız ve yaşam tarzınız olsun.

Her birey için sağlıklı beslenme programı ile verceği kilo miktarı ve ne kadar süre içinde vereceği farklıdır, doğru ve gerçekçi hedefler belirlenmelidir. Bu süre içerisinde bu birey zayıflarken bu kadar etken göz öüne alınarak hazırlanan beslenme planı başka biri tarafından uygulandığında aynı etkiyi göstermez, aksine beklenmeyen sağlık sorunlarına yol açabilir. Size ait olmayan bir siyeti kesinlikle uygulamayın.

Son olarak diyetiniz parmak izi gibidir, size özel olmalıdır.