Kurtköy Ersoy Hastanesi :

0530 065 78 48

Sultanbeyli Ersoy Hastanesi :

0533 460 04 82

Maltepe Ersoy Hastanesi :

0530 155 90 03

Çocuklarımızın, doğdukları ilk günden itibaren sağlıklı beslenmelerine özen gösteriyoruz. Yiyip içtikleri her şeyin tazesini, sağlıklı pişirilmiş ve hazırlanmış olmasına dikkat ediyoruz. Ancak çocukların büyümesi ile birlikte, gösterdiğimiz bu özen de gittikçe azalıyor. Çocuklarımızın okula gittikleri ve evden uzaklaştıkları dönemde de beslenmelerini takip etmek gerekmektedir. Okula gitmeye başlayan çocuğun sosyal çevresi genişliyor, farklı etkenlerle karşılaşıyor ve okulda bazı kararlarını kendisi vermek zorunda kalıyor. 

Bu dönemde doğru besin tercihleri yapılmalı ve beslenme çantası sağlıklı bir menü düzenine göre düzenlenmelidir. Çocuğun düzenli yemek yeme alışkanlığı kazanmasında ailenin yemek düzeni ve alışkanlıkları önemlidir. Aile çocuğun yediklerini başka çocukların yedikleri ile kıyaslamamalı ve az yedi diye fazla yemeye zorlamamalıdır. Çocuğun ihtiyacının ne olduğunu bilip ona göre yemek yedirilmelidir.

Çocuğun yeterli beslenip beslenmediği, büyüme ve gelişme durumu değerlendirmesiyle anlaşılır. Normal büyüyen bir çocuğun yediğini yeterli görmeyip daha fazla yemesini istemek doğru değildir. Her çocuğun metabolizması kendine özgüdür. Bu sebeple büyüme hızı çocuk beslenmesinde örnek alınmalıdır.

Çocuğa ek besinler zamanında başlanmalıdır. Eğer çocuk yemek yemiyor ise bunun nedeni zamanında ek besinlere başlanmamış olmasıdır. Bu çocuklar çeşitli besinlere azar azar, yavaş yavaş çalıştırılmaları gerekir. Alıştırma döneminden sonra günlük gereksinimler tam olarak verilir. İkinci yıldan sonra çocuk kendi kendine yemek için büyük bir istek duyar. Bu istek yerine getirilmelidir. Bu yaşta çocuk bardakla kendi kendine su içebilir ve yemek yiyebilir. Besinlerin değeri her fırsatta çocuğa anlatılmalıdır ve alıştırılmalıdır.

Çocukların büyüme döneminde protein ve kalsiyum kaynaklarını düzenli almaları önemlidir. Çocuk süt içmek istemezse aynı miktarda yoğurt, ayran, sütten yapılmış muhallebi veya sütlü çorbalar verebilir. Yemekler kızartılmadan fırında, ızgara veya haşlama yöntemi ile pişirilmelidir.

Küçük parça et ve sebzelerle yapılmış etli yemekler, kıymalı sebze yemekleri ve köfteler verilebilir.

Çocukluk çağı ve okul dönemi, sağlıklı beslenmeyi öğrenmek için en uygun zamandır. Bu dönemde sağlıksız ve yetersiz beslenmeye bağlı olarak;

 • Zayıflık, büyüme geriliği
 • Kemik gelişiminde gerilik
 • Zihinsel gelişim geriliği
 • Kızlarda adet düzensizlikleri
 • Kansızlık
 • İyot yetersizliği görülebilmektedir.

Çocukluk çağında sağlıksız ve fazla beslenmeye bağlı olarak;

 • Şişmanlık
 • Şeker hastalığı
 • Kalp hastalığı
 • Yüksek tansiyon
 • Psikolojik bozukluklar
 • Kanser riskleri görülebilir.

Bu dönemdeki çocuklara korkutmadan tüm yiyeceklerden yedirilmeli, öğün düzeninde çeşitlilik sağlanmalıdır. Çocuğun öğününde tüm besin ögelerinden bir miktar bulunmalıdır. Örneğin: 1 tabakta hem süt/yoğurt grubu, tahıl grubu, meyve-sebze grubu ve protein grubu bulunmalıdır. 1 kase taze fasülye +2-3 kaşık yoğurt + ½ dilim ekmek + domates ten oluşan tabak sağlıklı bir öğün örneğidir. Konuştuğumuz bütün çevresel fiziksel faktörlerin dışında çok önemli olan bir diğer konu ise özgüveni yüksek çocukların yetiştirilmesidir. Çocuğun sağlıklı beslenebilmesi ve yeri geldiğinde arkadaşlarından farklı tercihler yapabilmesi için öz güveninin gelişmiş olması önemlidir. Yarının sağlıklı bireylerini yetiştirebilmek için bugünün çocuklarını sağlıklı beslemek zorundayız. Bu noktada aile, öğretmenler ve biz sağlık çalışanlarına önemli görevler düşmektedir.