Kurtköy Ersoy Hastanesi :

0530 065 78 48

Sultanbeyli Ersoy Hastanesi :

0533 460 04 82

Maltepe Ersoy Hastanesi :

0530 155 90 03

Kanser beslenmeyi de oldukça olumsuz etkileyen bir hastalıktır. Kanser hastaları genelde hastalığın oluşturduğu etkiler nedeni ile zayıflar. Hormona bağlı kanser türlerinden ise tam tersi bir durum söz konusu olabilir. Kanser hastalarının yaşam kalitesinin yükseltilmesinde kilo kontrolünün sağlanması önemlidir. Çünkü yetersiz ve dengesiz beslenme yaşam kalitesinin azalmasına neden olur.

Kansere bağlı olarak vücudun harcadığı enerji miktarı artar. Buna bağlı olarak vücut ağırlığında değişmeler olur. Enerji ihtiyacının doğru saptanması ve günlük enerji ihtiyacının karşılanması çok önemlidir. Kanserde beslenme durumunu etkileyen diğer bir durum da, hastalığın doğasından veya tedavi türlerinden kaynaklanan yoğun iştahsızlıktır. Tat duygusunun azalması, ağızda metalik tat, koku duyusunda hassasiyet gibi şikâyetler nedeni ile kanser hastaları hem iştahsızdır hem de yemek seçerler.

İştahsızlık, beslenme yetersizliğine neden olabileceği ve hastalığın durumunu kötüleştirebileceği için iştahsızlık problemini çözecek şekilde bir beslenme tedavisi uygulanmalıdır.

Hastalığın süreci boyunca oluşan sindirim ve emilim bozuklukları besin ihtiyaçlarının artmasına yol açar. Besin ihtiyaçlarının tam olarak karşılanması sağlık durumunun daha çok bozulmaması için gereklidir.

Ersoy Diyet olarak amacımız; kanser hastalarının beslenme durumunu saptayarak, besin öğesi ve enerji ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde iştahsızlığın ve kilo kaybının önüne geçecek yeterli, dengeli ve sağlıklı beslenme programını hastalarla birebir görüşmeler sonucunda uygulamak ve böylece hastaların yaşam kalitesini arttırmaktır.